افکار پلید سینا امامی emamisina@yahoo.com

برگزاری دو دوره جشنواره ضامن آهو در بندرعباس

سه‌شنبه 7 مهر‌ماه سال 1388 ساعت 03:38 ب.ظ

 

هر ساله همزمان با میلاد امام رضا (ع) ٬ جشنواره رضوی (جشنواره فرهنگی هنری امام رضا) در سراسر کشور برگزار می شود که تئاتر کودک و نوجوان آن نصیب هرمزگان شده است. با نزدیک شدن به زمان برگزاری سومین جشنواره ضامن آهو ٬ پرداختن به دو جشنواره قبلی را خالی از لطف ندانستم .  

اولین دوره آن در پنج سالن شهر بندرعباس برگزار شد که دبیرخانه پذیرای نمایش های عروسکی بود. سالن های فرهنگ ٬ سید احمد خمینی ٬ غدیر و دو سالن کانون پرورش فکری میزبان نمایش ها بودن. 

در دومین سال برگزاری تغییر و تحولاتی صورت گرفت. نمایش ها در دو بخش عروسکی و تئاتر کودک و نوجوان به رقابت پرداختن و موضوعیت امام رضا (ع) از شروط راهیابی بود. این عامل باعث شد که آثار شرکت کننده به نکات کلیشه ایی و تکراری بپردازن و ضعف محتوا در نمایش ها دیده می شد که از نکات رکودی جشنواره دوم بود.  

سومین دوره که در حال شکل گیریست ٬ با جابجایی هایی در بدنه فستیوال همراه بود. دبیرخانه به یکباره به تهران منتقل شد و نمایش ها در پایتخت انتخاب شدن. دلایل این تغیرات هنوز نامشخص است. اما برگزاری دو دوره جشنواره نمایش عروسکی و تئاتر کودک ونوجوان در استان ٬ کمک شایانی به هنرمندان این بخش کرده است. و بی شک در آشنا کردن مخاطب عام در بندرعباس بی تاثیر نبوده است. مسلما با گذشت هر سال و کسب تجارب ٬ تغییرات در بهتر برگزار کردن نیاز است. اما امیدوارم که در چهارمین سال ٬ انتقال جشنواره به خارج از استان از تغییرات آن نباشد.