افکار پلید سینا امامی emamisina@yahoo.com

هزارتویی بنام فرهنگسرای طوبی

سه‌شنبه 23 شهریور‌ماه سال 1389 ساعت 04:11 ب.ظ

فرهنگسرا ساختمانی است که در آن یک یا چند نهاد فرهنگی فعالیت دارند. در فرهنگسراها معمولاً شرایطی برای آموزش امور گوناگون فرهنگی و اجتماعی و همچنین آموزش پیشه‌ها و هنرهای گوناگون فراهم می‌گردد. ( دانشنامه ویکی پدیا )

فرهنگسرای طوبی بندرعباس که پس از تخریب فرهنگسرای مرحوم شهید آوینی مهمترین مکان تجمع انجمن ها و اهالی هنر محسوب می شود دارای قسمت های مختلفی از جمله:

انجمن هنرهای تجسمی، انجمن سینمای جوان ، سازمان بسیج هنرمندان ، کانون بسیج هنرمندان، انجمن نمایش ، انجمن خوشنویسان ، انجمن شعر و داستان ، انجمن تعزیه ، هنرستان هنرهای زیبا، نگارخانه کورش گرمساری ، سالن فرهنگ ، سالن اجتماعات ، صندوق حمایت از نویسندگان و روزنامه نگاران، انبار خودروها و وسایل اسقاطی اداره ارشاد، انبار تجهیزات کانون های مساجد، تازه های کتاب ، کتابخانه فردوسی ، سالن مطالعه خانم ها و آقایان و... می باشد که هرکدام از این انجمن ها دارای کارگاه ها و بعضا کلاس های مشترکی می باشند.

با نگاه کردن به اسامی مختلفی که در این نهاد فرهنگی به چشم می خورد تصور می شود که حتما باید مکان بسیار بزرگ و مجللی باشد. اما متاسفانه با تعدد این اسامی مشکلات بسیاری در شکل معماری ساختمان فرهنگسرا بوجود آمده است بطوری که کاربری این مکان ظرفیت این همه انجمن را ندارد. و قسمت های مختلف دستخوش تغییراتی شده اند تا فضا برای همه ی این مکان ها فراهم شود.

در همین باره فرهنگسرا یا پارکینگ ماشین های اسقاطی اداره ارشاد؟!